Informacja w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenna. W przypadku wielomilionowych inwestycji nie można pozwolić sobie na jakikolwiek błąd. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie stosowanie podsłuchów. Najprostsze zestawy (pluskwa + odbiornik) to koszt w granicach 300 zł. Podsłuchy tego typu najczęściej instalowane są w salach konferencyjnych, gabinetach prezesów. Nawet pracownicy z najniższego szczebla mogą pozwolić sobie na tego typu metodę inwigilacji. Przechwycone informacje mają ogromną wartość dla konkurencyjnej firmy.

Najprostszym, a jednocześnie najbardziej dostępnym sposobem na inwigilację jest włączony telefon. Nagrywanie rozmów jest niezwykle ryzykowne, w bardzo łatwy sposób można udowodnić próbę „wyniesienia” danych. W przypadku aktywnego połączenia, informacja przekazywana jest dalej. W tym wypadku odbiorca połączenia może rejestrować daną rozmowę, wystarczy specjalna przystawka do dyktafonu. Większość nowych modeli telefonów komórkowych posiada również wbudowany rejestrator audio. Znacząco ułatwia to przeprowadzenie tego typu operacji.

Działań tego typu można uniknąć poprzez stosowanie zagłuszacza sygnału GSM o mocy i zakresie dopasowanych do warunków pracy. Zagłuszacz skutecznie uniemożliwi przekazywanie informacji na odległość.

Kolejnym, wysoce skutecznym urządzeniem jest generator szumu. Dezaktywuje on wszystkie mikrofony. Zagłuszony dźwięk jest niemożliwy do odtworzenia. Wadą tego typu urządzeń są utrudnienia w prowadzeniu rozmów – szum jest słyszalny.

Szeroko stosowane są również wszelkiego rodzaju maty zagłuszające. Bezpieczne pomieszczenia projektowane są od podstaw. Zabudowane pod tynkiem lub tapeta maty zagłuszające, skutecznie uniemożliwiają przesyłanie sygnału drogą bezprzewodową.