Podsłuchy dostępne na rynku możemy podzielić według częstotliwości działania.

Podsłuchy pracujące w paśmie FM 88-108 MHz.

Najtańsza grupa podsłuchów. Ceny zaczynają się od 20 zł – dla nadajników działających „z pokoju do pokoju”. Mogą być stosowane w miejscach o niskim zagęszczeniu stacji radiowych (z dala od dużych aglomeracji miejskich). W innych przypadkach trudniej „wstrzelić się” w wolną częstotliwość.

Do odbioru sygnału wystarczy zwykły odbiornik radiowy – istnieje zatem spore ryzyko przechwycenia sygnału przez osoby niepowołane.

Podsłuchy pracujące w paśmie 115-140 MHz

Półprofesjonalne nadajniki z zasięgiem do 150m w terenie otwartym. Charakteryzują się wysoką czułością mikrofonu. Pozwalają na przechwytywanie nawet bardzo cichych dźwięków (jak dźwięk oddechu). Do odbioru sygnału potrzebny jest specjalnie przestrojony odbiornik radiowy. Ryzyko przechwycenia sygnału przez osoby trzecie jest dużo mniejsze niż w przypadku urządzeń pracujących w paśmie 88-108MHz

Podsłuchy działające w paśmie 175-190MHz

Wysokiej jakości nadajniki szpiegowskie. Charakteryzują się dużym zasięgiem (nawet do 600m w terenie otwartym) i wysoką jakością dźwięku. Czułe mikrofony potrafią przechwycić nawet dźwięk naciskanych klawiszy telefonu komórkowego. Do odbioru sygnału niezbędny jest specjalnie przystosowany odbiornik radiowy. Pasmo jest mało popularne – przechwycenie sygnału jest ciężkie, niemożliwe bez specjalnie dostosowanego odbiornika.

Podsłuchy pracujące w paśmie 400-800MHz

Urządzenie ze stabilizacją kwarcową. Charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem (nawet do 1500m w terenie otwartym). Zazwyczaj małe rozmiary pozwalają na zastosowanie nadajników w pracy operacyjnej. Do odbioru służy profesjonalny skaner krótkofalarski. Ryzyko przypadkowego przechwycenia istnieje wówczas, gdy nadajnik pracuje w paśmie PMR.

Podsłuchy GSM

Urządzenia pracujące w paśmie telefonii komórkowej. Niektóre posiadają wbudowaną funkcję detekcji dźwięku. Zasięg jest praktycznie nieograniczony. Jakość mikrofonu jest nieco niższa niż w przypadku urządzeń pracujących w standardowym paśmie radiowym. Podsłuch do prawidłowej pracy wymaga karty SIM dowolnego operatora (niezabezpieczonej kodem PIN).